Meteorologické sucho - je definováno meteorologickými parametry, jako deficit srážek (ve srovnání s normálem), ale do hry vstupují i další faktory jako intenzita výparu.
Zemědělské sucho - je definováno nedostatkem vláhy v půdě (nízká půdní vlhkost) pro rostliny. Do hry vstupují další faktory jako typ půdy, zacházení s půdou, fyziologie rostlin apod.
Hydrologické sucho - je definováno pomocí hydrologických parametrů. Srovnává se především průtok povrchových toků s normálem či hladina podzemních vod, vydatnost pramenů atd.
Socioekonomické sucho - je definováno ekonomickými parametry, např. nemožností pokrýt poptávku po produktech a službách v důsledku nedostatku vody.
stálé sucho – tzv. aridní klima
sezónní sucho – nastává periodicky v určitou část roku (období sucha)
nahodilé sucho – nepravidelné epizody sucha
sucho - obecné označení pro nedostatek vody v krajině.
výpar (evaporace) - přechod vody z kapalného do plynného skupenství, v meteorologii vyjadřuje množství vody, které se za určitou dobu vypaří z různých povrchů.
transpirace - výpar vody prostřednictvím živých rostlin či živočichů související s fyziologickými procesy.
evapotranspirace - celkový výpar, souhrnné označení pro evaporaci + transpiraci.
vláhová bilance - v nejjednodušší podobě rozdíl mezi množstvím srážek a evapotranspirací.
vlhkost půdy - množství vody, včetně vodní páry, obsažené v půdě.
deficit vlhkosti půdy - rozdíl mezi množstvím vody v půdě a maximálním množstvím vody, které tato půda může zadržovat po odtoku vody vlivem gravitace.
aridní klima - synonymum pro suché klima, klima charakteristické velmi malým úhrnem srážek a vysokým potenciálním výparem. Není umožněna tvorba pravidelných vodních toků ani dostatečný růst vegetace.
Existuje několik používaných indexů sucha, kterými je možné sucho kvantifikovat.
Jeden z nejpoužívanějších je SPEI (Standardized Precipitation Evapotranspiration Index), index doporučovaný Světovou meteorologickou organizací.
Počítá se standardizací rozdílu mezi úhrnem srážek a potenciální evapotranspirací.