
Těkavá organická látka (zkr. VOC, z anglického Volatile Organic Compound) má různé definice. Obecně se však jedná o organickou látku (na bázi uhlíku) s vysokým tlakem páry. V praxi to znamená, že se při běžné teplotě a tlaku snadno odpařují a uvolňují do ovzduší.
VOCs mají jak přirozené, tak spoustu antropogenních (s lidskou činností souvisejících) zdrojů.
Mezi přirozené zdroje patří například stromy, sopečná činnost, proces fermentace. Antropogenní zdroje zahrnují například různé barvy, laky, rozpouštědla, čisticí prostředky, tabákový kouř, výfukové plyny, pesticidy, stavební materiály, nábytek, tiskárny, lepidla.
Zdravotní dopad VOC v ovzduší závisí obecně na množství (koncentraci) VOC, délce expozice (vystavení dané látce) a toxicitě dané konkrétní VOC. Ne vždy musí vdechování VOC představovat zdravotní riziko.
Zdravotní dopady mohou být jak krátkodobé (akutní), tak dlouhodobé (chronické). Akutní příznaky nejčastěji spočívají v dráždivých účincích (pálení očí, nosu, krku; bolest hlavy; kašel a tlak na hrudi; nevolnost; závrať). Chronické účinky dané dlouhodobým působením zahrnují možné poškození jater, ledvin a centrálního nervového systému; zhoršení astmatu a dalších dýchacích onemocnění; narušení imunitní a/nebo hormonální funkce. Některé VOC jsou potvrzené nebo podezřelé karcinogeny. Dlouhodobé vystavení některým VOC má také neurotoxické účinky (ztráta paměti, snížení pozornosti, změna motoriky, porucha spánku a nálady).
Jediná VOC s platným imisním limitem pro ochranu zdraví lidí v české legislativě. Koncentrace benzenu se měří na desítkách stanic imisního monitoringu v České republice. Hodnota imisního limitu (roční průměr 5 µg∙m-3) nebyla v posledních letech překročena na žádné stanici. Jedná se o prokazatelně karcinogenní látku.
Toluen se nachází například v benzínu, používá se jako rozpouštědlo v průmyslu v barvách, nátěrech, lepidlech atd. Ovlivňuje zejména centrální nervovou soustavu. Význam má zejména profesionální (pracovní) chronická expozice. Ve venkovním ovzduší je poškození zdraví/ekosystémů nepravděpodobné.
Formaldehyd se používá například k výrobě různých polymerů používaných využívaných při výrobě hnojiv, papíru a dalších spotřebních produktů. Je také normálním produktem živých buněk a vzniká během různých reakcí v atmosféře. Jedná se o prokázaný lidský karcinogen. Většina se v ovzduší rychle rozkládá. Problematické může být dlouhodobé vystavení vyšším koncentracím, například u profesních expozic.
Xylen se vyskytuje ve třech různých izomerech (o-, m- a p-xylen). Přidává se například do benzínu, používá se v rozpouštědlech, při výrobě barev, pesticidů, léčiv, lepidel apod. Je méně nebezpečný než např. toluen. Nebezpečí hrozí zejména při rychlém úniku velkého množství xylenu do prostředí.
Styren se často používá jako rozpouštědlo nebo k výrobě polystyrenu a různých gum, pneumatik, lepidel, inkoustů apod. Jedná se o podezřelý lidský karcinogen. Nebezpečí představují i produkty vznikající při hoření látek obsahujících styren.
Terpeny jsou velká skupina přírodních organických sloučenin, které patří mezi nejčastější biogenní těkavé organické látky (BVOC). Produkují je rostliny, zejména stromy (např. jehličnany), a také některé mikroorganismy.
Slouží stromům např. k obraně proti škůdcům a k hojení poškození. Jsou zodpovědné za typickou „vůni lesa“ nebo např. citrusů (limonen). Na člověka mohou mít relaxační, antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Ve vyšších koncentracích však mohou dráždit dýchací cesty nebo přispívat k tvorbě sekundárních škodlivin, například formaldehydu.