
Suspendované částice PM10 jsou chemicky různorodou směsí pevných a kapalných částic (aerosol) v ovzduší o velikosti do 10 µm.
Hlavním zdrojem částic PM10 v České republice je lokální vytápění domácností. To se na celkových emisích PM10 podílí ze dvou třetin.
Částice PM10 zahrnují jak jemnou frakci (částice do 2,5 µm), tak hrubou frakci od 2,5 do 10 µm. Právě větší částice pochází například z větrné eroze půdy, stavebních prací apod.
Obecně nejvyšší jsou koncentrace částic PM10 v České republice na severovýchodě našeho území. Lokálně však bývají vyšší např. v místech vysoké intenzity vytápění pevnými palivy i nárazově například během zemědělských prací.
V poslední době již nedochází k překračování ročního imisního limitu pro částice PM10 (40 µg∙m–3) nikde v České republice. 24hodinový limit ještě na naprostém minimu území překračován je (0,003 % území).
Zvýšené koncentrace částic PM10 jsou pozorovány v místech s intenzivním vytápěním pevnými palivy (zejména v některých malých obcích), dále v místech intenzivní dopravy (např. ve velkoměstech). Nárazově mohou koncentrace být velmi vysoké např. poblíž stavenišť, zemědělských činností, vysoké koncentrace částic PM10 mohou pocházet i z přírodních zdrojů – například při přechodu písečného prachu ze Sahary.
Při severovýchodním proudění se mohou částice šířit ze severovýchodu Moravskou bránou na jihozápad, což je dobře patrné v mapě koncentrací výše.
Koncentrace částic PM10 dlouhodobě klesají, a to například díky obnově starých kotlů na dřevo a uhlí. Krátkodobé meziroční rozdíly jsou do značné míry dány i vlivem meteorologických a rozptylových podmínek.
Vdechování částic o velikosti do 10 mikrometrů může představuje potenciální zdravotní riziko a může způsobovat závažné zdravotní komplikace. Částice pronikají do dýchacích cest, ty o velikosti 2,5 až 10 mikrometrů zejména do horních cest dýchacích, menší částice do dolních cest dýchacích, ty nejmenší rovnou do krevního řečiště.
Částice mohou obsahovat řadu zdravotně nežádoucích látek, jako jsou například těžké kovy nebo karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky.
Mj. se může jednat o zhoršení astma, sníženou funkci plic, předčasná úmrtí u osob s dýchacími a/nebo srdečními poruchami, kašel. Může se také jednat o jeden z faktorů, který může vést k rozvoji rakovinných onemocnění.