infoviz.cz

Jak se chránit před blesky?

Kategorie
počasí a klima, vzdělávací
Klíčová slova
blesk, bouřka
Verze
1.0 (žádné další verze)
Publikováno
1. 8. 2024
Autoři
Jáchym Brzezina, Marie Glofáková
Stáhnout
Sdílet
Vytvořeno pro
Infoviz
 362×    19×



  Transkript infografiky

Každá bouřka je sama o sobě nebezpečný meteorologický jev, a to zejména kvůli bleskové aktivitě. Jaká preventivní opatření je dobré přijmout, abychom riziko zásahu bleskem snížili? Jak se chovat, když už se v bouřce ocitnu?

Důležité informace

  • Blesky mohou udeřit i mimo oblast silného deště, pokud slyšíte hřmění, jste v potenciálním nebezpečí! Blesk může udeřit až kolem 15 km od oblasti deště.
  • Fatálních je sice jen přibližně 10 % zásahů bleskem, často však zanechávají celoživotní vážné následky (neurologické potíže, deprese, silné bolesti atd.).

Co dělat, když někoho zasáhne blesk?

  • Člověk zasažený bleskem nevede elektrický proud a často potřebuje okamžitou pomoc.
  • Volejte tísňovou linku 112 (univerzální linka bezpečnostních složek) nebo linku 155 (zdravotnická záchranná služba). Obě linky jsou zdarma.
  • Pokud to dokážete, začněte poskytovat první pomoc v podobě kardiopulmonální resuscitace (nepřímá srdeční masáž a umělé dýchání), a to zejména v případě, že je osoba v bezvědomí a nedýchá normálně.
  • Pokud je v blízkosti dostupný AED defibrilátor (bývají umístěny zejména v oblastech s vysokou koncentrací osob, například na nádražích, letištích či velkých obchodech, ale i jiných veřejných místech), postupujte podle návodu.
  • Pokud je to možné přesuňte zasaženou osobu do bezpečnějšího místa, myslete na to, že blesk může udeřit vícekrát do stejného místa, a to i krátce za sebou a ohrozit tak jak již zasaženého, tak vás!

Opatření ke snížení rizika

  • Vyhýbejte se otevřeným prostranstvím, obzvláště se ujistěte, že nejste nejvyšší objekt v okolí. Ideální je se uchýlit do budovy s hromosvodem nebo například vozidla s kovovou střechou a zataženými okénky. V tomto objektu zůstaňte alespoň 30 minut od chvíle, kdy uslyšíte naposledy hřmění.
  • Pokud jste venku ve vodě (bazén, rybník apod.) a uslyšíte hřmění, okamžitě plavte na břeh nebo vylezte ven z bazénu.
  • Nikdy si nelehejte na zem a neschovávejte se pod stromy, obzvláště osamocené. Vhodné není ani schovávat se pod skalní převisy nebo útesy. Pokud nás bouřka zastihne venku bez možnosti úkrytu, nejvhodnější je ji přečkat schoulení v podřepu nebo sedu s nohama co nejblíže u sebe. I když blesk nezasáhne přímo nás, stále je pro nás v jeho blízkosti nebezpečné tzv. krokové napětí, které se může vytvořit například mezi dvěma lidmi držícími se za ruce.
  • Vzdalte se od kovových předmětů, jako jsou například kovové ploty nebo elektrické vedení. Blesky sice nepřitahují, ale blesky jimi mohou cestovat na velmi velké vzdálenosti.
  • Nepohybujte se ve skupinkách. Zvyšuje se tím sice riziko zásahu, ale předchází se zásahu s mnoha oběťmi a zároveň zvyšuje šance, že v případě zásahu bude někdo v okolí, kdo může přivolat pomoc.
  • Sledujte předpověď počasí a pokud je předpovídána možnost bouřek v okolí, přizpůsobte své aktivity tak, abyste se vyhnuli riziku (vycházky na vyvýšená místa, koupání venku atd.). Zároveň sledujte oblohu a aktuální vývoj počasí přímo.

Tísňovou linku 112 můžete použít v kterékoliv zemi Evropské unie. Volání je zdarma a je možné ho provést i z telefonu bez SIM karty, kreditu, v místě slabého signálu nebo z telefonu, který je zamčený. Volání na linku 112 také umožňuje zjištění přibližné polohy volajícího.

Blesk může udeřit do jednoho místa vícekrát, a to dokonce výjimečně i během jedné bouřky. Rčení, že to není možné je mýtus!