infoviz.cz

Nejvýkonnější elektrárny ČR na obnovitelné zdroje

Kategorie
energetika
Klíčová slova
energie
Verze
1.0 (žádné další verze)
Publikováno
28. 5. 2022
Autor
Jáchym Brzezina
Stáhnout
Sdílet
Vytvořeno pro
Infoviz
 502×    14×  Transkript infografiky

Fotovoltaické - Ralsko

Elektrárnu tvoří velké množství fotovoltaických panelů. Jejich počet přesahuje 165 000 kusů a elektrárna jako taková je rozdělena do čtyř částí. Elektrárna se nachází na části území bývalého vojenského areálu.

Větrné - Kryštofovy Hamry

Komplex elektrárny sestává z 21 větrných turbín, každá se jmenovitým výkonem 2000 kW. Nachází se v nadmořské výšce 800 až 850 m a průměrná rychlost větru ve výšce náboje dlouhodobě dosahuje 7,2 až 7,5 m/s.

Vodní - Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna, zároveň nejvýše položená elektrárna v ČR (horní nádrž ve výšce 1350 m n. m.).

Hlavní funkcí elektrárny je zvyšovat stabilitu elektrické sítě (přechody mezi režimem čerpání a režimem výroby turbínou). V případě úplného blackoutu by byla schopna zajistit v ČR opětovné nastartování výroby.

Druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou v ČR je přečerpávací elektrárna Dalešice. Nejvýkonnější akumulační hydroelektrárnou v České republice je vodní elektrárna Orlík s výkonem 364 MW.

Globální srovnání

Fotovoltaická elektrárna

Nejvýkonnější fotovoltaickou elektrárnou na světě je solární park Bhadla v severozápadní části Indie. K roku 2021 měl tento komplex celkový výkon přibližně 2700 MW. Dále se rozšiřuje a po dokončení by měl dosáhnout výkonu až 3500 MW. Komplex pokrývá území o velikosti 5700 hektarů (přibližně rozloha Českých Budějovic).

Větrná elektrárna

Největší větrnou farmou je Gansu Wind Farm v pouštní oblasti severní Číny. Výstavba začala v roce 2009. Momentálně dosahuje elektrárna jmenovité kapacity přibližně 10 000 MW, plánovaná kapacita je až 20 000 MW. Celkem sestává farma z tisíců větrných turbín.

Vodní elektrárna

Čínská elektrárna Tři soutěsky (The Three Gorges Dam), dokončená v roce 2012 není jen největší vodní elektrárnou světa, ale největší elektrárnou na světě vůbec, s jmenovitým výkonem 22 500 MW.